طرح رجیستری از اواخر مهرماه اجرایی می‌شود


زمزمه‌های اجرای طرح رجیستری از حدود 10 سال پیش آغاز گردید و آن زمان، به صورت آزمایشی نیز اجرا گردید. اما به دلیل مشکللات زیرساخت و از طرفی ایراداتی که برای مصرف کنندگان به وجود می‌آورد، قضیه به صورت کامل کنسل شد. اما حرف و حدیث‌ها پیرامون این طرح از سال گذشته مجددا آغاز گردید و دولت نیز به شدت به دنبال اجرایی شدن آن است و اینبار تصمیم قاطعانه آنها، باعث شده تا طرح رجیستری از 28 مهرماه استارت بخورد. آقای دهقانی‌نیا " مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا " نیز تاریخ اشاره شده برای اجرای طرح رجیستری را تأیید نموده است.
اما بسیاری از کاربران ایرانی، اجرای این طرح را باعث گران‌تر شدن دیوایس‌ها می‌دانند و به همین دلیل، آنچنان با آن موافق نیستند و اعتراضات خود را به گونه‌های مختلف عنوان کرده‌اند. اما آقای دهقانی‌نیا در این باره می‌گوید:
مسئولین مرتبط نیز پیشتر بارها روی این موضوع تأکید کرده بودند که موبایل‌های فعال و قابل استفاده در حال حاضر، دچار هیچ نقصی نخواهند شد و تنها دیوایس‌هایی که بعد از شروع طرح وارد کشور خواهند شد، باید ابتدا رجیستر شوند.
به گفته ایشان، اجرای طرح رجیستری باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین وارد کننده، توضیع کننده، فروشنده و مصرف کننده خواهد شد و الگوی مصرف دیوایس‌ها را نیز تغییر خواهد داد. یکی از کاربردهای این طرح، ردیابی و از کار انداختن کامل موبایل‌های سرقت شده است که مطمئنا به این ترتیب، تعداد سارقین تلفن‌های هوشمند در کشور نیز کاهش خواهد یافت. آقای دهقانی‌نیا در مورد وارد شدن کالاهای مسافرتی به داخل کشور نیز چنین توضیح می‌دهد: