آموزش اینترنت سکیوریتی ESET ورژن 10
 
آنتی ویروس تنها نرم افزاریست که باید به صورت لحظه ای نسخه اصلی همراه با پچ برنامه بروزرسانی شود . دلیل این بروز رسانی بر می گردد به بدافزارهایی که هر لحظه به صورت آنلاین و آفلاین سیستم ها را آلوده می کنند . نسخه جدید نود 32 ورژن 10 می باشد که می توانید از طریق وب سایت سازنده آخرین نسخه را دانلود کنید.
 
همچنین از طریق فروشگاه تاپ سرویس می توانید لایسنس اورجینال را برای مدت یکسال همراه با پشتیبانی خریداری کرده و بر روی سیستم عاملتان نصب کنید.

زمانیکه نسخه 9 به صورت رسمی از طریق ایست عرضه شد ظاهر برنامه نسبت به ورژن 8 کامل تغییر کرده بود و تنظیمات به طور کلی پیشرفته تر شده بود اما در ورژن 10 اینطور نیست و محیط اصلی برنامه شبیه به ورژن 9 می باشد.
 
نکته مهم: نیازی به حذف دستی ویروس نمی باشد ، تمام آنتی ویروس ها بعد از شناسایی یک بدافزار ابتدا آن را قرنطینه می کنند ، در صورتیکه فایل مخرب مشکلی برای سیستم عامل به حساب نیاید حذف و در صورتیکه با حذف فایل مخرب ویندوز بالا نیاید به طور اتوماتیک قرنطینه می شود.
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-1
گزینه دوم: Computer Scan
جستجوی ویروس

 
سمت چپ بر روی گزینه Computer scan کلیک کنید . در قسمت Computer Scan  چند گزینه برای جستجوی ویروس و بد افزار وجود دارد که به ترتیب توضح داده می شود.
با انتخاب گزینه Scan Your Computer تمام قسمت های مختلف سیستم مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر بخواهید فقط یک قسمت خاص مورد اسکن قرار بگیرد از گزینه Custome scan استفاده می شود . کافیست گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر رویScan کلیک کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد.
گزینه Removable media scan هم برای حافظه های اکسترنال (فلش مموری و هارد دیسک) همچنین لوح فشرده (CD , DVD) مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید گزارش دقیقی از آخرین اسکن ویندوز را مشاهده کنید باید از گزینه Repeat last scan کمک بگیرید .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-2
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-3
 
گزینه سوم: Update
بروزرسانی نسخه همچنین آبدیت برنامه
 
 
 
در قسمت Update آخرین بروز رسانی آنتی ویروس نمایش داده می شود . در صورتیکه بخواهید لایسنس آنتی ویروس را مورد بررسی قرار بدهید می توانید از گزینه Active Product استفاده کنید(البته در تصویر زیر وجود ندارد بدلیل اینکه بنده از لایسنس اورجینال استفاده کرده ام).
 
 
 گزینه اول برای بروز رسانی دیتا بیس آنتی ویروس مورد استفاده قرار می گیرد و بروز رسانی Product Update برای دریافت جدیدترین نسخه آنتی ویروس.
 
گزینه چهارم: Tools
تنظیمات و ابزارهای اصلی آنتی ویروسدر قسمت Toolsابزارهای زیادی وجود دارد . بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید .

دو گزینه بالای صفحه ابزارهای پولی برنامه می باشد که در صورت داشتن لایسنس می توانید از آنها استفاده کنید . بر روی گزینه More Tools کلیک کنید .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-4
 
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-5
 
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-6
 
ابزار Log File

اولین ابزار Log Files می باشد . گزارش های مربوط به بدافزارهای کشف شده را می توانید در این بخش مشاهده کنید . البته می توانید فیلترهایی را نیز روی این گزارشات اعمال کرده و نتایج را به صورت سفارشی شده مشاهده نمایید.

مثلا می توانید گزارش های بین یک بازه زمانی خاص را جدا کرده و مشاهده کنید .
ابزار Running Processes


ابزار دوم Running Processes می باشد این ابزار هم دقیقا عملکردی مانند Task manager ویندوز دارد . با این تفاوت که با قدرت بیشتری عمل کرده و پردازش هایی که مخفی شده اند را نمایش دهد.

همچنین میزان ریسک هر پردازش نیز در مقابل آن با آیکون های سبز ، زرد و یا قرمز نمایش داده می شود
 
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-7
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-8
ابزار Protection Statistics


سومین ابزار Protection Statistics است . از طریق این قسمت می توانید وضعیت کلی تهدیدات و اسپم هایی که در سیستم کشف شده اند را مشاهده نمایید .
ابزار Watch activity


چهارمین ابزار Watch activity می باشد . در این قسمت می توانید فعالیت فایل های سیستم را مشاهده کنید . البته این قسمت زیاد حالت امنیتی ندارد و تنها میزان خوانده شدن و نوشتن اطلاعات را نمایش می دهد .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-9
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-10
ابزار Network Connections


ابزار پنجم Network Connections می باشد . کارکرد این قسمت نیز از نامش پیداست . در این قسمت می توانید اتصالات شبکه ای که در کامپیوتر شما در جریان می باشند را مشاهده نمایید .

همچنین می توانید تنظیمات خود را نیز روی هر اتصال اعمال کنید . مثلا شما قادر خواهید بود که یک اتصال را به صورت موقت یا دائمی مسدود کنید
ابزار ESET SysInspector


ششمین ابزار ESET SysInspector است . این ابزار در واقع با سیستم عامل شما یکپارچه شده و شروع رصد فعالیت های سیستم خواهد کرد . مثلا پردازش های جاری سیستم ، محتوای رجیستری ویندوز ، آیتم های موجود در استارت آپ و اتصالات شبکه ای رصد خواهند شد .

بنابراین اگر فعالیت مشکوکی در سیستم صورت گیرد ، این بخش می تواند به شما هشدارهای لازم را بدهد و یا در کشف تهدید به شما کمک کند . مسلما چنین ابزاری می تواند به یک متخصص آی تی یا مدیر یک شبکه کمک شایانی کند .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-11
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-12
ابزار Scheduler


Scheduler یکی از این ابزارها می باشد که می توانید آنتی ویروس را طوری تنظیم کنید که هنگامیکه سیستم روشن می شود ، پارتیشن ها را مورد بررسی قرار بدهد.

در این قسمت تنظیمات دیگری هم وجود دارد که به صورت پیش فرض فعال هستند ولی برای درک بهتر من یکی از این وظایف را با تصاویری که آماده کرده ام توضیح میدهم .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-12
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-13
 
 
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-14
 
 
ابزار ESET SysRescue Live
این ابزار دیسک نجات آنتی ویروس ایست می باشد که می توانید فایل ایزو را از طریق وب سایت دانلود کرده و بر روی CD/DVD یا USB نصب کنید . دیسک نجات نود 32 ESET NOD32 SysRescue ابزاری ویژه برای کسانی میباشد که ویندوز آنها بر اثر ویروسی شدن بالا نمی آید و دسترسی به ویندوز ندارند ، در این شرایط شما قادر خواهید بود بدون نیاز به دسترسی به ویندوز و تنها از طریق بوت سیستم و از طریق نصب روی فلش دیسک ها ، CD ها و DVD ها قادر به ویروس کشی سیستم خودتان خواهید بود.
 
ابزار Quarantine


یکی دیگر از ابزارها زیر مجموعه Tools گزینه Quarantine می باشد . تا به حال شده در هنگام دانلود کرک یک نرم افزار ، آنتی ویروس کرک را پاک کرده باشد . در این هنگام باید وارد Quarantine شوید و روی فایل دانلود شده کلیک راست و گزینه Restore را انتخاب تا فایل دانلود شده به محل دانلود بازگردانده شود . (به تصاویر زیر دقت کنید)
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-15
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-16
 گزینه پنجم Setup

4 گزینه در این بخش قرار دارد:

Computer Protection : تمام ویژگی های حفاظت از کامپیوتر در این بخش قرار دارد .
Internet Protection : تمام ویژگی های حفاظت از اینترنت در این بخش قرار دارد .
Network Protection : تمام ویژگی های حفاظتی شبکه در این بخش قرار دارد .
Security Tools : ابزارهای اضافی برای محافظت از کامپیوتر شما در این بخش قرار دارد .
تنظیمات Computer Protection

بر روی گزینه Computer Protection کلیک کنید .
پنج گزینه زیر مجموعه Computer Protection وجود دارد .
Real-time file system protection: همه ی فایل های خطرناک هنگام بازشدن ، ایجاد شدن یا run شدن در کامپیوتر اسکن می شوند.
Device Control :به شما این امکان را می‌دهد تا از کپی غیرمجاز اطلاعات شخصی خود برروی دستگاه‌های جانبی جلوگیری کنید.امکان بستن رسانه‌های ذخیره‌سازی مانند CD٬ DVD٬ حافظه های USB‌ و دیسک های ذخیره سازی.امکان بستن که دستگاه‌هایی که از طریقFireWire ٬ ‌Bluetooth و پورت های Serial/Parallel متصل می‌شوند.
Host Intrusion Prevention System:به شما کمک می‌کند تا جزئیات نوع رفتار سیستم خود را تعیین کنید. به شما امکان می‌دهد تا قوانینی را برای برنامه‌ها، پروسه‌های فعال و رجیستری سیستم ( System Registry ) تعیین کنید.
Gamer mode: اگر این گزینه فعال باشد شما این پیام اخطار را دریافت می کنید (potential security risk) . پس از فعال سازی این ویژگی پنجره ی اصلی برنامه نارنجی می شود.
Webcam protection : از دسترسی کاربران غیرمجاز به دسترسی از راه دور به وب کم شما جلوگیری مینماید. لذا دیگر نیازی نیست که نگران امنیت استفاده از وب کم و یا دسترسی های غیرمجاز هکرها و یا افراد سودجو باشید که مبادا از این طریق به حریم شخصی شما تجاوز نمایند
قابلیت Webcam Protection تنها برای رایانه های شخصی تحت ویندوز موجود است. این گزینه به صورت پیش فرض فعال می باشد .
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-17
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-18
تنظیمات Internet Protection

تمام ویژگی های حفاظت از اینترنت در این بخش قرار دارد . چهار گزینه در این بخش قرار دارد . 

Web access protection: اگر این ویژگی فعال شود همه ی ترافیک های HTTP  یا HTTPS به منظور یافتن بد افزار ها اسکن می شود.

Email client protection: ارتباطات دریافتی از پروتکل های  POP3 و IMAP . تمام ایمیل های دریافتی و ارسالی را اسکن می کند .

Antispam protecion : تشخیص و حذف ایمیل های اسپم از طریق این گزینه امکان پذیر است . 
Anti-Phishing protection: سایت های مشکوک به خطرناک بودن با محتویاتی که تعداد زیادی کاربر دارند که می توانند اطلاعات شخصی شما را ببینند را فیلتر می کند.نکته: هنگامی که به این روش گزینه ای را غیر فعال می کنید پس از یکبار restart کردن کامپیوتر دوباره این گزینه ها فعال می شود.
تنظیمات Network Protection

تمام ویژگی های حفاظت از شبکه در این بخش قرار دارد:

Personal firewall : این ویژگی بعد از نصب آنتی ویروس ، فایروال ویندوز را غیر فعال می کند بهتر است این گزینه همیشه فعال باشد.


Network Attack protection : مربوط به تنظیمات حملات شبکه ای می باشد منظور از حملات شبکه ای این است که فرض کنیم درداخل یک سازمان که دارای چندین کامپیوتر می باشدیکی از این کامپیوترها مداوم به دیگر کامپیوترها حمله بکندوکارکردآن ها رادچاراختلال بکند.که وقتی این قسمت برنامه فعال باشد با این حمله مقابله میکند.

Botnet Protection: یکی از موقعیت‌هایی که سیستم آلوده می‌شود، قرار گرفتن در یک شبکه آلوده است که بسیار رایج بوده و عمدتاً در شبکه‌های Wireless و WiFi اتفاق می‌افتد؛ این قابلیت برنامه باعث جلوگیری از آلوده شدن سیستم در یک شبکه آلوده می‌شود.

آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-19
 
 
تنظیمات Security Tools
ابزارهای اضافی برای محافظت از کامپیوتر شما در این بخش قرار دارد
با امکان parental control در آنتی ویروس نود32 می توانید فعالیت آنلاین فرزندان خود را کنترل نمایید و دسترسی آن ها به محتوای نامناسب را محدود کنید؛ به این ترتیب فرزند شما وب گردی امن تری را تجربه خواهد کرد. برای استفاده از قابلیت parental control در آنتی ویروس نود32 یک یوزر برای فرزندتان بسازید، یک یوزر برای فرزندتان و یکی برای خودتان. که لازم است برای اکانت خودتان پسورد تعیین کنید.
 
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-20
فعال سازی کنترل والدین آنتی ویروس نود32


برای فعال سازی قابلیت کنترل والدین آنتی ویروس نود32 (parental control) وارد بخش setup شده و security tools را انتخاب نمایید.
در بخش security tools گزینه parental control را فعال کنید.پس از فعال سازی کنترل والدین آنتی ویروس نود32 لازم است تنظیمات بعدی انجام شود تا بتوانید به طور کامل از امکانات آن استفاده نمایید. بنابراین با انتخاب فلش مقابل گزینه parental control وارد تنظیمات آن شوید. آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-21
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-22
 همانطور که بالاتر اشاره شد شما به دو یوزر یکی برای خودتان و دیگری برای فرزندتان نیاز دارید. در این مرحله در parental control با انتخاب یوزری که برای فرزندتان در نظر گرفته اید آن را فعال نمایید و با انتخاب آن وارد تنظیمات شوید.

بر روی گزینه Protect Child Account کلیک کنید . در این پنجره سن فرزند خودتان را انتخاب کرده و بر روی کلید Enable کلیک کنید .

نسبت به سنی که شما انتخاب می کنید دسترسی به یکسری از محتوا در وب وقتی فرزند شما وارد حساب کاربریش شود محدود شده و دسترسی به آن غیر ممکن می شود.
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-23
24
 
بر روی گزینه Blocked content and settings کلیک کنید. در سر برگ Exception با انتخاب گزینه add می توانید دسترسی به یک سری از وب سایتها را برای فرزندتان مسدود کنید .
 
26
آموزش آنتی ویروس نود 32 ورژن 10 Eset Smart-27